O nas
Vladimir Nikolin
Urodzony na Krymie, m. Symferopol w 1965 roku w rodzinie artystów ( zarówno dziadek jak i ojciec zajmowali się ikonopisarstwem).
W latach 1980 – 84 pobierał nauki w Liceum Artystycznym im.Samokisha na Krymie, na Wydziale Malarstwa Sztalugowego.
W roku 1989 wstąpił na wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie, gdzie studiował w pracowni prof. Lubomyra Medwidja oraz prof. Witolda Monastyrskiego, którą ukończył z wyróżnieniem w 1995 roku broniąc pracę dyplomową ” Kompleksowe ukształtowanie i malowanie ikonostasu” i tym samym zdobywając tytuł artysty plastyka w zakresie sztuki monumentalno – dekoracyjnej.
Od połowy lat dziewięćdziesiątych mieszka oraz pracuje na stałe w Polsce, gdzie zrealizował szereg wystaw swoich prac w krakowskich galeriach malarstwa. W 1999 roku odbyła się wystawa zatytułowana „Przecięcia” , a w roku 2002 zrealizowana została kolejna – „Odcienie Szarości”.
W latach 2003- 2017 organizuję dzieciecą szkolę artystyczną. Prowadzi warsztaty plastyczne z dziećmi i młodzieżą oraz działalność plenerowa: Krasnobrod, Lódż, Nowica…
W 2019 powstał twórczy projekt wystawa-praformat pt „Cud Bożego Narodzenia”, gdzie miała mjejsce synteza róznych sztuk, miedzy innymi, malarstwo, plastyka dźwięku, recytal, deklamacja, gra aktorska.
Dzisiaj na stałą ekspozycję jego dzieł składają się elementy przestrzeni publicznej, w których znajdują się jego prace takie jak: wnętrza klubów, hal, galerii oraz fasady budynków.
Pracuje w różnych technikach: akwarela, olej, mozaika, freska, witraż, rzężba, a jego prace znajdują się wielu prywatnych kolekcjach, muzeach oraz galeriach (Polska, Niemcy, Francja, Stany Zjednoczone), halach publicznych, klubach, na elewacjach budynków na terenie Małopolski – głównie Krakowa, oraz Śląska.
Filozofia
-
- Wszystko na świecie ma jedno i to samo prawo – jest to Prawo Natury, którego naruszenie prowadzi do nieodwracalnych konsekwencji, a podążanie za nim jest droga do wewnętrznej równowagi, zarówno psychicznej, jak i duchowej.
- Doskonałość nie zna granic, a przede wszystkim samodoskonalenie:
– nieustanne uczenie się nowego
– tradycja klasyczna i rodowa
– świeżość spojrzenia dziecka
daje niezwykłe kreatywne owoce.
- Cel w życiu jest jeden, daje początek celowości, ale do niego zmierzasz metodą prób i błędów.
Droga jest długa, czasami trwa dłużej niż jedno życie.
Mój warsztat
Zainteresowania
Zainteresowania rozważam jako część wybranego zawodu, a nie proste amatorstwo. Każda sprawa wymaga poświęcenia, aż do samoofiarnośći.
Bardzo trudno wytłumaczyć słowami, dlaczego człowiek
wychodzi o 5 nadrano obładowany 30-kilogramową torbą, w której nie ma ani piwa ani przekąsek, a jedynie sprzęt hokejowy. I ciągnie tą torbę na zimny lód, gdzie długo i męcząco wkłada to wszystko na siebie.
Następnie przez godzinę odpędzając siedem potów, doprowadza siebie do całkowitego wyczerpania, dziewięć razy uderza się różnymi częściami ciała o lód, kilka razy wpieczętuję się w bandę, zabiera na pamątkę kilka siniaków i otarć, które zostały uprzejmie pozostawione przez kolegów przy pomocy kijów i krążka.
O dziwo, pod koniec tej egzekucji, wkładąjąc torbę ze sprzętem, która przyzwoicie przybrała na wadzę, na ramienie, żwawym krokiem idzie do domu, gdzie w ciągu godziny rozkłada swe wszystkie 28 przywiezionych jednostek do suszenia i wygląda na nieprzyzwoicie szczęśliwego człowięka, a oczy mu błyszczą radością.